HobbyRecepty

Grilování masa: Úplný průvodce pro milovníky barbecue

Kdo by nemiloval grilování. Ten tanec kouře a plamenů, který proměňuje obyčejné kousky masa ve šťavnaté skvosty, o kterých se nám zdá ještě několik dní po grilovačce. Umění grilování není jen o tom položit maso na rošt a čekat, až se něco stane. Grilování je ceremoniál, kde každý krok, od výběru masa po jeho servírování, hraje svou nezastupitelnou roli. Tak si pojďme říct, jak změnit váš gril na továrnu na gurmánské zážitky.

První krok: Výběr správného masa

Začneme s výběrem hrdiny večera – masa. Výběr správného masa na gril není tak triviální úkol jak by se mohlo zdát. Pokud v tom potřebujete pomoct, můžete se podívat do článku, kde jsme pro vás sepsali návod, jak vybrat maso na gril. Kvalitní kus s dobrým mramorováním nejenže zaručí šťavnatost, ale i bohatou chuť. Hovězí steaky, vepřová krkovice, kuřecí stehna; s nikým z nich nešlápnete vedle. Ale pamatujte, krása masa se skrývá nejen ve správném poměru tuku a svaloviny. Je to také o jeho přípravě, o točení na roštu a o vůni, která se šíří vaší zahradou. Je to zkrátka letní ceremoniál!

Příprava: Nespěchejte, a nechejte maso odpočinou

Vše co za něco stojí není hned a i masíčko na grilu chce čas a pozornost. Vyjměte jej z chladničky a nechte ho, aby si oddechlo. Stačí na půl hodiny před grilováním. Pamatujte, propichování masa je tabu. Používejte kleště, ať už se jedná o obracení steaků nebo kuřecích paliček. A když už jsme u toho kuřete, věděli jste, že grilování není jen o steacích a hamburgerech?

Solit či nesolit, a kolik masa na osobu?

Tady je pár zásadních tipů, které vám pomohou zvládnout časování a přípravu, aby vaše grilované pokrmy byly vždy dokonalé.

Kolik masa na osobu?

  • Hovězí, vepřové, jehněčí steaky: Počítejte přibližně s 200-250 g na osobu. U velkých steaks, jako je T-bone, může být potřeba až 400 g.
  • Kuře: Jedno kuře obvykle postačí pro 3-4 osoby. Pokud grilujete jednotlivé části, počítejte s jednou prsíčkou nebo dvěma stehny na osobu.
  • Klobásy a hamburgery: Počítejte s 1-2 klobásami nebo hamburgery na osobu, v závislosti na velikosti a doprovodných přílohách.

Jak dlouho péct maso na grilu?

Doba grilování závisí na typu masa, jeho tloušťce a požadovaném stupni propečení. Zde jsou obecné směrnice:

  • Steaky (hovězí, vepřové, jehněčí): Pro medium rare propečení, grilujte steaky o tloušťce 2-3 cm na každé straně přibližně 3-4 minuty. Pro well done, zvyšte dobu na 5-7 minut na každou stranu.
  • Kuřecí prsa a stehna: Kuřecí maso by mělo být vždy dobře propečené. Grilujte přibližně 6-8 minut na každou stranu, v závislosti na velikosti.
  • Ryby a mořské plody: Tyto položky se grilují rychle, obvykle stačí 3-5 minut na každou stranu.

Kdy maso na grilování solit?

  • Před grilováním: Solení masa před grilováním pomáhá zvýraznit jeho chuť. U steaks a větších kusů masa doporučujeme maso osolit asi 30 minut před grilováním. To umožní soli, aby pronikla do masa a zvýraznila jeho chuť.
  • Během grilování: U jemnějších mas, jako jsou ryby nebo tenké plátky masa pro Satay, můžete solit právě před položením na gril nebo během grilování.
  • Po grilování: U některých pokrmů, jako jsou hamburgery nebo klobásy, můžete případně osolit maso ihned po jeho sejmutí z grilu, aby se zachovala šťavnatost a chuť.

Pamatujte, že grilování je více umění než věda. Tyto tipy by vám měly pomoci jako východisko, ale neváhejte experimentovat a přizpůsobit vaření podle vašich chutí a preferencí. Ať už grilujete jakýkoliv pokrm, klíčem je dělat to s láskou a trpělivostí, a výsledek bude jistě úžasný.

Rozmanitost chutí a technik

Ano, grilování se proměnilo ve svět plný chutí a stylů. Od tradičního Texas BBQ, kde je kouření na nízké teplotě králem, přes korejské BBQ s jeho tenkými plátky masa, až po argentinské Asado, kde dominuje dřevěné uhlí a maso na špízu. Je to tak. Grilování nejsou jen klobásky a burger, ale je to celý rozmanitý svět, který čeká, až ho objevíte.

Svět na vašem roštu

Když mluvíme o rozmanitosti, věděli jste, že téměř každý typ masa (a nejen toho) může najít své místo na grilu? Od jehněčích kotlet po ryby a dokonce i tofu pro ty, kdo dávají přednost rostlinné variantě. Zůstávat jen u hovězích burgerů nebo vepřových žeber by byla škoda!

Jedním z opravdu exotických a fascinujících způsobů grilování je třeba indonéský Satay – jemné masové špízy, které jsou pečlivě marinovány v bohaté směsi koření a bylinek, a poté grilovány k dokonalosti nad dřevěným uhlím. Satay může být vyroben z různých druhů masa včetně kuřete, hovězího, vepřového, jehněčího, nebo dokonce ryb a mořských plodů, a je často podáván s aromatickou arašídovou omáčkou.

Grilování jako globální fenomén

Grilování není jen americká barbecue. Je to celosvětová aféra. Brazílie má své Churrasco, Japonsko se pyšní Yakitori a na Středním východě bude šašlik králem grilu. Každá země přináší na stůl něco jedinečného, co odráží její kulturu a tradice ve vaření.

Tajemství marinády

A nyní, když už máme maso a známe jeho potenciál, je čas promluvit o tajemství, které promění dobré maso na vynikající: marinádě. Marinování není jen o namáčení; je to o transformaci. Oleje, bylinky, koření, a dokonce i ovoce mohou být součástí vašeho elixíru. Ať už se rozhodnete pro jednoduchost nebo komplexnost, klíčem je dát masu čas, aby se všechny tyto chutě propojily.

Pokud chcete konkrétní tipy, přečtěte si třeba náš recept, Jak naložit krkovici na grilování

Takže, ať už jste nadšeným amatérem nebo zkušeným grilovacím mistrem, nezapomeňte, že grilování je cesta, ne destinace. Je to o objevování nových chutí, o sdílení jídla s přáteli a rodinou a o užívání si procesu, jeden kousek masa po druhém. Tak zapalte ten gril a nechte svou kulinářskou kreativitu, aby vzplála spolu s plameny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *