Rostliny

Popenec obecný: Váš průvodce touto všestrannou bylinkou

Hledáte zelenou bylinku, která může přidat chuť vašim pokrmům a poskytovat léčebné benefity? Nemusíte hledat dál než popenec obecný, též známý jako Glechoma hederacea. Navzdory tomu, že je v zahradách považován za plevel, může být tato bylina cenným přídavkem do vašich kulinářských a zahradnických snah.

Popenec obecný není pouze atraktivní půdopokryvnou rostlinou, ale také nízkoúdržbovou volbou, která se šíří horizontálně. Prospívá na slunných místech, v jarním období hojně kvete a láká včely a čmeláky. S aromatickými listy s pozoruhodnou zemité, kořeněnou chutí a vůní může popenec obecný zvýraznit chuť různých pokrmů, včetně polévek, salátů a bramborových pokrmů.

Popenec obecný nejen nabízí kulinární výhody, ale má také léčivé vlastnosti. Díky svým protizánětlivým účinkům lze použít k léčbě infekcí dýchacích cest a močových cest. Navíc podporuje trávení, metabolismus a zdraví jater. Kvůli své silné chuti se však doporučuje konzumovat popenec obecný v malých množstvích.

Co je to popenec obecný

Popis a vlastnosti popence obecného

Popenec obecný, také známý jako Glechoma hederacea, je zelená bylina používaná k dochucení jídel a pro léčebné účely. Je považován za plevel v zahradách, ale také může sloužit jako nenáročná, atraktivní, jedlá a vonná půdní pokryvná rostlina. Popenec snáší jak slunce, tak stín, ale lépe roste na slunných místech a hojně kvete na jaře, přitahujíc včely a čmeláky. Rozrůstá se vodorovně a může růst na suchých stěnách nebo se opírat o oporu. Lze ho použít v štěrkových záhonech, dlažbě a zahradních variantách, včetně těch s pestře zbarvenými listy.

Využití popence obecného ve kuchyni a tradiční medicíně

Popenec má aromatické listy s půdní, kořeněnou chutí a vůní. Dá se přidávat do tvarohu, polévek, omáček, salátů, bramborových pokrmů a vajec. Nejjemnější jsou mladé listy, zatímco starší listy je třeba jemně nasekat nebo uvařit. Stejně jako další aromatické byliny, popenec může zlepšit chuť jídel a podpořit trávení a metabolismus. Díky své hořkosti je také prospěšný pro játra. Je však třeba ho konzumovat v malém množství kvůli jeho silné chuti.

Popenec má protizánětlivé vlastnosti a může být použit k léčbě infekcí dýchacích cest a močových cest. Čaj lze připravit zalitím čajové lžičky nasekaných listů šálkem vařící vody a vypít ho až třikrát denně po dobu jednoho až tří týdnů. Silnější odvar lze připravit krátkým povařením listů a necháním je louhovat.

Externě lze čaj nebo odvar použít jako kloktadlo, oplach nebo obklad k zmírnění ekzémů a podpoření hojení drobných kožních poranění.

Rozšíření popence obecného a jeho pěstování

Popenec obecný (Glechoma hederacea) je jedním z nejrozšířenějších druhů popence v České republice. Vyskytuje se po celé Evropě, severní Asii a sahá až na Dálný východ. Jedná se o nízkou vytrvalou bylinu s plazivými stonky, kulatými protistojnými zubatými listy a modrofialovými květy. Hojně roste na loukách, na okrajích lesů, podél silnic a na svazích od nížin až po hory.

Obsahové látky a účinky popence obecného

Popenec obecný obsahuje až 7% pryskyřic, éterické oleje, draselné soli, cholin, saponiny, hořkost, glechomin a další složky. Již dlouhou dobu se používá v kuchyni a tradiční medicíně. V kuchyni lze použít čerstvý nebo sušený v různých pokrmech. V tradiční medicíně může stimulovat chuť k jídlu a má léčivé účinky, včetně účinku proti průjmům.

Má různá běžná jména v češtině, včetně „budra“, „burda“, „husí nožka“, „kadeřník“ a dalších.

Závěr

Popenec obecný (Glechoma hederacea) je rozprostírající rostlina, která vytváří husté koberečky s plazivými stonky a zelenými listy. Kvete světle fialovými květy od dubna do července. Má protizánětlivé účinky a používá se při trávicích potížích a detoxikaci jater. Lze ho přidávat do polévek, salátů, kaší a omáček. Pěstování je nenáročné a rostlina upřednostňuje polostinná nebo plně stinná místa s vlhkou, hlinitou půdou. Není vhodný pro přímé slunce, protože by mohlo dojít ke spálení listů.

Glechoma hederacea

Využití popence obecného ve vaření

Čerstvé a sušené popence v různých pokrmech

Popence obecný, známý také jako Glechoma hederacea, je zelená bylina používaná jako koření a ke léčebným účelům. Tato rostlina je považována za plevel v zahradách, ale může sloužit také jako nenáročná, atraktivní, jedlá a voňavá půdopokryvná rostlina.

Čerstvý i sušený popenec může být použit v různých pokrmech. Jeho aromatické listy mají zemitou, kořeněnou chuť a vůni. Popenec lze přidat do tvarohu, polévek, omáček, salátů, bramborových pokrmů a vajec. Mladé listy jsou nejjemnější, zatímco starší listy je vhodné jemně nasekat nebo uvařit. Tím se uvolní jejich aroma a chuť.

Aromatická chuť a vůně popence obecného

Podobně jako ostatní aromatické bylinky, i popenec může zvýraznit chuť pokrmů a podpořit trávení a metabolismus. Jeho hořkost je prospěšná pro játra. Popenec by však měl být konzumován v malém množství kvůli své silné chuti.

Vliv na chuť jídel a podpora trávení

Popenec může obohatit chuť jídel a přispět k jejich lepšímu trávení. Jeho kořeněná chuť přidává pokrmům zajímavou a aromatickou složku. Díky svým trávicím vlastnostem podporuje popenec trávení a metabolismus. Může tedy být vhodným doplňkem stravy pro ty, kteří mají problémy s trávením.

Omezení konzumace kvůli silné chuti

Popenec obecný má velmi silnou chuť, a proto by se měl konzumovat s opatrností. Jeho intenzivní aroma a kořeněná chuť mohou být příliš výrazné pro některé chutě. Při přípravě pokrmů s popencem je proto vhodné dodržovat doporučenou dávku a vyvážit jeho chuť s ostatními ingrediencemi.

Popenec obecný je zajímavou bylinkou, která může přispět k obohacení chuťového zážitku z jídel a podpoře trávení. Je však důležité dodržovat správnou míru při jeho konzumaci kvůli jeho silné chuti. Zkuste tedy přidat popenec do svých oblíbených pokrmů a objevte jeho aromatické kouzlo.

Léčivé účinky popence obecného

Protizánětlivé účinky popence obecného

Popencové obecného (Glechoma hederacea), také známý jako popenec, je zelená bylina používaná jak k dochucení jídel, tak i pro léčebné účely. Tato rostlina má mnoho prospěšných vlastností a je oblíbenou součástí tradiční medicíny.

Jednou z významných léčivých vlastností popence obecného jsou jeho protizánětlivé účinky. Díky obsahu esenciálních olejů a dalších složek dokáže tato bylina účinně redukovat záněty v těle. Je proto vhodná při léčbě různých zánětlivých onemocnění, včetně respiračních a močových infekcí.

Léčba respiračních a močových infekcí

Popencové obecného je velmi účinné při léčbě respiračních a močových infekcí. Pro léčbu těchto onemocnění se používá čaj z popence obecného, který se připravuje zalitím jedné lžičky nasekaných listů popence vroucí vodou. Tento čaj se konzumuje až třikrát denně po dobu jednoho až tří týdnů. Pro silnější odvar se listy popence krátce povaří a nechají louhovat.

Léčivé látky obsažené v popenci obecném mají antimikrobiální a protizánětlivé účinky, které pomáhají při boji proti infekcím dýchacích cest a močových cest. Čaj z popence obecného je tak přirozenou a účinnou alternativou k běžným lékům.

Použití popence obecného pro zevní ošetření

Popenec obecný lze také využít pro zevní ošetření. Čaj či odvar z popence obecného se může použít jako kloktadlo, ústní voda nebo obklad pro zmírnění ekzémů a urychlení hojení drobných kožních poranění. Díky svým protizánětlivým a hojivým vlastnostem je popenec obecný přirozenou volbou pro péči o pokožku.

Popenec obecný (Glechoma hederacea) je jedním z nejrozšířenějších druhů popence v České republice. Roste po celé Evropě, severní Asii až po Dálný východ. Tato nízká trvalka s plazivými stonky, kulatými protistojnými listy a modrofialovými květy se hojně vyskytuje v loukách, na okrajích lesů, podél silnic a na svazích od nížin až po hory.

Popenec obsahuje až 7 % pryskyřic, esenciálních olejů, draslíkových solí, cholinu, saponinů, hořkosti, glechominu a dalších látek. Je hojně využíván v kuchyni a tradiční medicíně. Má různá jména v češtině, mezi která patří „budra,“ „burda,“ „husí nožka,“ „kadeřník“ a další.

Popenec obecný je ideální rostlinou pro zahrádky, které vyžadují nízkou údržbu. Tato bylina snáší jak slunce, tak i stín, ale nejlépe roste na slunných místech a výrazně kvete na jaře, přitahujíc včely a čmeláky. Je vhodný pro výsadbu na suché zídky nebo ke stoupání s oporou. Dále se může použít v kamenných záhonech, na dlažbě a různých zahradních variacích, včetně odrůd s pestře zbarvenými listy.

Jeho aromatické listy mají zemitou, kořeněnou chuť a vůni. Popenec obecný se přidává do tvarohu, polévek, omáček, salátů, bramborových pokrmů a vajec. Nejjemnější jsou mladé listy, zatímco starší listy je vhodné jemně nakrájet nebo připravit tepelně.

Stejně jako další aromatické byliny, popenec obecný zlepšuje chuť jídel a podporuje trávení a metabolismus. Díky své hořkosti je také prospěšný pro játra. Doporučuje se konzumovat ho v malých množstvích kvůli jeho silné chuti.

Vzhledem k jeho léčivým vlastnostem, popenec obecný je cennou bylinou, která může přinést mnoho výhod pro zdraví a pohodu. Od tradičních receptů až po moderní využití v kuchyni, tato rostlina si zaslouží své místo ve vašem životě.

Rozšíření a pěstování popence obecného

Výskyt a rozšíření popence obecného v České republice a Evropě

Popenec obecný, také známý jako Glechoma hederacea, je zelená bylina používaná jako koření a pro lékařské účely. Jedná se o plevel v zahradách, ale může být také využíván jako nenáročná, atraktivní, jedlá a aromatická půdokryvná rostlina. Popenec dokáže snášet jak slunce, tak stín, ale lépe roste na slunečných místech a v jarním období hojně kvete, přitahující včely a čmeláky. Rostlina se šíří horizontálně a může růst na suchých stěnách nebo se opírat o podpory. Lze ji využít v písčitých záhonech, dlažbě a různých zahradních variantách, včetně těch s pestře zbarvenými listy.

Popis rostliny a podmínky pro pěstování

Popenec obecný má aromatické listy s příjemnou zemité a kořeněné chutí a vůní. Může být přidáván do tvarohu, polévek, omáček, salátů, bramborových pokrmů a vajec. Nejjemnější jsou mladé listy, zatímco starší listy je třeba jemně nasekat nebo vařit. Podobně jako ostatní aromatické byliny, popenec zlepšuje chuť jídel a podporuje trávení a metabolismus. Díky své hořkosti je prospěšný také pro játra. Kvůli silné chuti by měl být konzumován v malém množství.

Nároky na světlo a půdu

Popenec obecný je schopný snášet jak slunce, tak stín, ale lépe roste na polohách s dostatkem slunečního světla. Kvete hojně od dubna do července a přitahuje včely a čmeláky. Co se týče půdy, popenec není náročný – upřednostňuje vlhkou, lehkou a humózní půdu. Není vhodný pro přímé sluneční světlo, které může způsobit popálení listů. Pěstování popence obecného je možné jak na zahradě, tak v květináčích.

Výzkumy ukazují, že popenec obecný má protizánětlivé vlastnosti a lze ho použít k léčbě respiračních a močových infekcí. Čaj z popence se připravuje zalitím jedné lžičky nasekaných listů šálkem vroucí vody a může se konzumovat až třikrát denně po dobu jednoho až tří týdnů. Silnější odvar lze připravit krátkým povařením listů a následným louhováním. Čaj či odvar z popence je možné také použít jako kloktadlo, oplach nebo obklad k zmírnění ekzémů a podpoře hojení drobných kožních poranění.

Popenec obecný (Glechoma hederacea) je jedním z nejrozšířenějších druhů popence v České republice. Vyskytuje se po celé Evropě, severní Asii a dokonce zasahuje až do Dálného východu. Jedná se o nízkou vytrvalou bylinu se plazivými stonky, kulatými vstřícnými zubatými listy a modro-fialovými květy. Hojně roste na loukách, okrajích lesů, podél silnic a na svazích od nížin až po hory. Obsahuje až 7% pryskyřic, éterických olejů, draslíkových solí, cholinu, saponinů, hořkosti, glechominu a dalších složek. V kuchyni se používá čerstvý nebo sušený v různých pokrmech. V tradiční medicíně má stimulovat chuť k jídlu a prokazuje léčivé účinky, včetně působení proti průjmům. Má různá běžná jména v češtině, jako například „budra“, „burda“, „husí nožka“, „kadeřník“ a další.

Popenec obecný (Glechoma hederacea) je plazivá rostlina, která tvoří husté koberečky se šplhavými stonky a zelenými listy. Kvete světle fialovými květy od dubna do července. Má protizánětlivé účinky a používá se při zažívacích problémech a detoxikaci jater. Může být přidáván do polévek, salátů, kaší a omáček. Popenec obecný není náročný na pěstování a upřednostňuje polostinná až stinná místa s vlhkou a hlinitou půdou.

Ostatní zajímavosti o popenci obecném

Další názvy popence obecného

Popenec obecný, známý také jako Glechoma hederacea, je zelená bylina používaná k ochucování jídel a léčebným účelům. Tato rostlina má několik dalších názvů v češtině, včetně „budra,“ „burda,“ „husí nožka,“ „kadeřník“ a dalších. Je to jedna z nejčastějších forem popence v České republice.

Květy a doba kvetení

Popenec je rostlinou, která snáší jak slunce, tak stín, ale nejlépe roste na slunečných místech a hojně kvete na jaře, přitahujíc včely a čmeláky. Květy popence mají světle fialovou barvu a rozkvétají od dubna do července. Tyto květy jsou nejen okrasou, ale také přilákají opylovače do zahrady.

Další využití a benefity pro zdraví

Popenec se šíří horizontálně a může růst na suchých stěnách nebo se zavěšovat na oporu. Je vhodný pro použití v obloučkových záhonech, dlažbě a různých zahradních úpravách, včetně odrůd s pestře zbarvenými listy. Jeho aromatické listy mají zemitou, kořeněnou chuť a vůni. Můžete je přidávat do tvarohu, polévek, omáček, salátů, bramborových pokrmů a vajec. Mladé listy jsou nejjemnější, zatímco starší listy je třeba jemně nakrájet nebo vařit.

Podobně jako ostatní aromatické bylinky, popenec může zvýraznit chuť jídel a podporovat trávení a metabolismus. Díky hořkosti je také prospěšný pro játra. Kvůli silné chuti by však měl být konzumován v malých množstvích.

Informace o dostupnosti a velikosti kontejnerů

Popenec obecný je dostupný ve velikosti kontejneru p9. Pokud plánujete pěstovat tuto rostlinu, můžete si ji zakoupit ve specializovaných zahradnictvích nebo online. Vzhledem k tomu, že jde o nenáročnou rostlinu, může být ideální volbou pro ty, kteří preferují nízkou údržbu a přitom atraktivní, jedlou a voňavou půdní krytinu.

Závěr

Popenec obecný je zajímavá bylina s mnoha využitími. Je vhodný jak pro ochucování jídel, tak pro léčebné účely. Jeho aromatické listy mají výraznou chuť a vůni, a mohou být přidávány do různých pokrmů. Popenec také poskytuje několik zdravotních benefitů, včetně podpory trávení a léčby zánětů. Pokud máte zájem o tuto rostlinu, můžete ji snadno zakoupit ve specializovaných zahradnictvích.

Pestování a údržba popence obecného

Pěstování popence obecného ve vlastní zahradě

Popenec obecný, také známý jako Glechoma hederacea, je zelená bylina používaná jako koření a pro léčebné účely. Tato rostlina je považována za plevel v zahradách, ale může také sloužit jako nenáročná, atraktivní, jedlá a aromatická půdní pokrývka.

Popenec snáší jak slunce, tak stín, ale nejlépe roste na slunných místech a v jarních měsících hojně kvete, což přitahuje včely a čmeláky. Tato rostlina se šíří horizontálně a může růst na suchých zdech nebo sepnout se oporou. Hodí se do štěrkových záhonů, dlažeb a zahradních variant, včetně těch s pestře zbarvenými listy.

Popenec má aromatické listy s příjemnou, kořeněnou chutí a vůní. Může být přidáván do tvarohu, polévek, omáček, salátů, bramborových pokrmů a vajec. Nejjemnější jsou mladé listy, zatímco starší listy je třeba jemně nasekat nebo vařit.

Rady pro správnou údržbu popence obecného

Podobně jako jiné aromatické bylinky, i popenec může zlepšit chuť jídel a podpořit trávení a metabolismus. Díky své hořkosti je také prospěšný pro játra. Vzhledem k silné chuti by měl být konzumován v malém množství.

Popenec má protizánětlivé vlastnosti a může být použit k léčbě infekcí dýchacích cest a močových cest. Čaj lze připravit zalitím čajovou lžičkou nasekaných listů šálkem vroucí vody a konzumovat ho až třikrát denně po dobu jednoho až tří týdnů. Silnější odvar lze připravit krátkým povařením listů a necháním je vyluhovat.

Externě lze čaj nebo odvar použít jako kloktadlo, oplach nebo obklad k zmírnění ekzémů a podpoře hojení drobných poranění kůže.

Popenec obecný (Glechoma hederacea) je jedním z nejrozšířenějších druhů popence v České republice. Vyskytuje se po celé Evropě, severní Asii a dokonce sahá až do dálného východu.

Jedná se o nízkou vytrvalou bylinu s plazivými stonky, kulatými opačnými zubatými listy a modrofialovými květy. Hojně roste na loukách, na okrajích lesů, podél silnic a na svazích od nížin až po hory.

Obsahuje až 7% pryskyřic, éterických olejů, draselných solí, cholinu, saponinů, hořkosti, glechominu a dalších složek. V kuchyni se používá čerstvý nebo sušený jako koření do různých pokrmů.

V tradiční medicíně může podporovat chuť k jídlu a mít hojivé účinky, včetně účinku proti průjmu. V češtině má různé běžné názvy, včetně „budra,“ „burda,“ „husí nožka,“ „kadeřník“ a dalších.

Popenec obecný (Glechoma hederacea) je plazivá rostlina, která vytváří husté koberečky s plazivými stonky a zelenými listy. Kvete světle fialovými květy od dubna do července.

Má protizánětlivé účinky a používá se při trávicích problémech a detoxikaci jater. Může být přidáván do polévek, salátů, kaší a omáček.

Popenec není náročný na pěstování a nejvíce mu vyhovují polostinná nebo plně stinná místa s vlhkou, hlinitou půdou. Přímé sluneční světlo by mu nemělo vadit, protože by mohlo způsobit popálení listů.

Dalšími parametry jsou vyžadování čerstvé půdy bohaté na humus a snášenlivost jak vůči slunci, tak částečnému stínu. Rostlina je k dispozici ve velikosti kontejneru p9. Má pasový kód rostliny A: Glechoma B: CZ-0701 C: 22/FP/0036 D: PL.

Závěr

Shrnutí významných informací o popenci obecném

Popenec obecný, také známý jako Glechoma hederacea, je zelená bylina používaná jako koření a pro léčebné účely. Je považován za plevel v zahradách, ale může být také používán jako nízká údržba, atraktivní, jedlá a voňavá půdokryvná rostlina.

Popenec snáší jak slunce, tak stín, ale lépe roste na slunných místech a v jarních měsících hojně kvete, přitahujíc včely a čmeláky. Rozrůstá se horizontálně a může růst na suchých stěnách nebo se opírat o oporu. Může být použit v štěrkových záhonech, na dlažbě a v různých zahradních variantách, včetně těch s pestře zbarvenými listy.

Popenec má aromatické listy s kořenitou chuťí a vůní. Může být přidáván do tvarohu, polévek, omáček, salátů, bramborových pokrmů a vajec. Nejjemnější jsou mladé listy, zatímco starší listy je třeba jemně nakrájet nebo vařit.

Podobně jako ostatní aromatické bylinky, popenec může zvýraznit chuť pokrmů a podporovat trávení a metabolismus. Díky hořkosti je také prospěšný pro játra. Je však třeba konzumovat ho v malých množstvích kvůli jeho silné chuti.

Popenec má protizánětlivé vlastnosti a může být používán k léčbě respiračních a močových infekcí. Čaj může být připraven namočením čajové lžičky nasekaných listů do šálku vroucí vody a konzumován až třikrát denně po dobu jednoho až tří týdnů. Silnější odvar lze připravit krátkým povařením listů a jejich louhováním.

Externě lze čaj nebo odvar použít jako kloktadlo, oplach nebo obklad k zmírnění ekzémů a podpoře hojení drobných poranění kůže.

Popenec obecný (Glechoma hederacea) je jedním z nejběžnějších druhů popence v České republice. Vyskytuje se po celé Evropě, severní Asii a dokonce se rozprostírá až na Dálný východ.

Jedná se o nízkou vytrvalou bylinu s plazivými stonky, kulatými protistojnými zubatými listy a modrofialovými květy. Hojně roste na loukách, na okrajích lesů, podél silnic a na svazích od nížin až po hory.

Obsahuje až 7% pryskyřic, éterických olejů, draselných solí, cholínu, saponinů, hořkosti, glechominu a dalších složek. Je využíván v kuchyni a tradiční medicíně již dlouhou dobu.

V kuchyni se může používat čerstvý nebo sušený v různých pokrmech.

V tradiční medicíně může stimulovat chuť k jídlu a má léčivé účinky, včetně účinku proti průjmu.

Má různá běžná jména v češtině, včetně „budra“, „burda“, „husí nožka“, „kadeřník“ a dalších.

Popenec obecný (Glechoma hederacea) je plazivá rostlina, která vytváří husté koberečky s plazivými stonky a zelenými listy. Kvete světle fialovými květy od dubna do července.

Má protizánětlivé účinky a je používán při zažívacích problémech a detoxikaci jater.

Může být přidáván do polévek, salátů, kaší a omáček.

Není náročný na pěstování a upřednostňuje polostinná až zcela stinná místa s vlhkou, hlinitou půdou.

Neprosperuje na přímém slunci, protože by mohlo docházet k popálení listů.

Dalšími parametry jsou bylinná rostlina začínající na písmeno G v latinském názvu, upřednostňující čerstvou, humusovitou půdu a snášející jak slunce, tak polostín.

Je k dispozici v kontejnerové velikosti p9.

Rostlinný pasový kód je A: Glechoma B: CZ-0701 C: 22/FP/0036 D: PL.

Často kladené otázky

1. Co je to popenec obecný a jak se používá?

Popenec obecný, také známý jako Glechoma hederacea, je zelená bylina používaná jako koření a pro léčebné účely. Je považován za plevel v zahradách, ale může být také používán jako nenáročná, atraktivní, jedlá a vonná půdní rostlina. Popenec snáší jak slunce, tak stín, ale lépe roste na slunných místech a v jarním období hojně kvete, přitahujíc včely a čmeláky. Může se šířit horizontálně a růst na suchých zdech nebo s podporou šplhat. Může být použit v štěrkových záhonech, dlažbě a různých zahradních variantách, včetně těch s pestře zbarvenými listy. Má aromatické listy s vůní a chutí po zemi a koření. Může být přidáván do tvarohu, polévek, omáček, salátů, bramborových pokrmů a vajec. Mladé listy jsou nejjemnější, zatímco starší listy je třeba jemně nasekat nebo vařit.

2. Jaké jsou léčebné vlastnosti popence obecného?

Stejně jako jiné aromatické byliny, popenec může zlepšit chuť pokrmů a podporovat trávení a metabolismus. Díky své hořkosti je také prospěšný pro játra. Měl by být konzumován v malém množství kvůli své silné chuti. Popenec má protizánětlivé vlastnosti a může být používán k léčbě infekcí dýchacích cest a močových cest. Čaj lze připravit zalitím jedné lžičky nasekaných listů šálkem vroucí vody a konzumovat až třikrát denně po dobu jednoho až tří týdnů. Silnější odvar lze připravit krátkým povařením listů a jejich necháním louhovat. Čaj nebo odvar lze také použít jako ústní voda, kloktadlo nebo obklad k tlumení ekzémů a podpoře hojení drobných poranění kůže.

3. Kde se popenec obecný vyskytuje a jak ho pěstovat?

Popenec obecný (Glechoma hederacea) je jedním z nejběžnějších druhů popence v České republice. Vyskytuje se po celé Evropě, severní Asii a dokonce sahá až na Dálný východ. Jedná se o nízkou vytrvalou bylinu s plazivými stonky, kulatými protistojnými zubatými listy a modrofialovými květy. Hojně roste na loukách, na okrajích lesů, podél silnic a na svazích od nížin až po hory. Obsahuje až 7% pryskyřic, éterických olejů, draslíkových solí, cholínu, saponinů, hořkosti, glechominu a dalších složek. Je používán v kuchyni a tradiční medicíně již dlouhou dobu. V kuchyni se může používat čerstvý nebo sušený v různých pokrmech. V tradiční medicíně může stimulovat chuť k jídlu a má léčivé účinky, včetně účinku proti průjmu.

4. Jaké jsou další parametry a informace o pěstování popence obecného?

Popenec obecný není náročný na pěstování a upřednostňuje polostinná nebo plně stinná místa s vlhkou, hlinitou půdou. Nesnáší přímé sluneční světlo, protože může způsobit popálení listů. Dalšími parametry jsou to, že se jedná o vytrvalou rostlinu začínající na písmeno G v latině, která preferuje čerstvou půdu bohatou na humus a snáší jak slunce, tak částečný stín. Je dostupný v kontejnerové velikosti p9. Kód rostlinného pasu je A: Glechoma B: CZ-0701 C: 22/FP/0036 D: PL.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *