ReceptyRostliny

Polníček

Polníček je všestranný a výživný druh listové zeleniny, kterou si můžete vychutnávat po celý rok, dokonce i během chladnějších měsíců. Díky svým jemným zeleným listům, které odolávají mrazu, je polníček odolnou zeleninou, která se seje ve druhé polovině sezóny a sklízí se pozdě, kdy jsou čerstvé listové zeleniny vzácné. Je bohatý na vitamíny C, A a E, stejně jako na minerály jako je železo, hořčík a vápník.

Pěstování polníčku je poměrně jednoduché a vyžaduje slunnou, dobře odvodněnou půdu obohacenou organickým hnojivem. Semena se sejí do řádek a jakmile rostliny dospějí, jsou prořezány, aby se zajistil optimální růst. Pravidelné zalévání a plečkování jsou v počátečních fázích důležité, aby se minimalizoval růst plevelů. Během velmi chladného počasí je důležité rostliny zakrýt, aby se ochránily před nízkými teplotami.

Polníček může být sklízen, když má přibližně čtyři páry listů, a může být používán celá rostlina nebo pouze největší listy. Může být použit jako náhrada ledového salátu v salátech nebo vařený jako špenát. Mírně oříšková chuť polníčku přidává jedinečnou chuť do pokrmů jako jsou těstoviny a směsi restované zeleniny. Avšak je důležité jej konzumovat rychle, protože rychle ztrácí svou čerstvost.

Díky své výživné hodnotě a všestrannosti v kuchyni je polníček fantastickým doplňkem k jakémukoli jídlu. Ať už se snažíte posílit svou imunitu nebo zvýšit duševní vitalitu, tato zimní zelenina jistě uspokojí jak vaše chuťové buňky, tak vaše zdravotní potřeby.

Co je polníček?

Polníček je druh salátu podobný hlávkovému salátu, se jemnými zelenými lístky, které odolávají mrázům a dají se sklízet celou zimu. Je typicky vyséván ve druhé polovině sezóny pro pozdní sklizeň, kdy jsou čerstvé listové zeleniny vzácné. Polníček se pěstuje na slunné, dobře odvodněné půdě obohacené organickým hnojivem. Dá se vysít od brzkého jara do poloviny podzimu pro celoroční sklizeň nebo vysévat na konci léta nebo na podzim pro zimní sklizeň. Semena se vysévají 1 cm hluboko ve řadách od sebe vzdálených 25 cm. Zralé rostliny se prořezávají na vzdálenost 15 cm od sebe. Půda by měla být dobře zavlažována a v prvních týdnech po výsevu pravidelně plečkována, aby se minimalizoval růst plevelů. V období velmi chladného počasí by měl být polníček chráněn před nízkými teplotami. Polníček lze sklízet, když má přibližně čtyři páry listů. Celá rostlina se dá použít odříznutím kořenů, nebo lze sbírat pouze největší lístky a umožnit rostlině pokračovat v růstu.

Popis a botanické zařazení

Polníček je bohatý na vitaminy C, A a E, stejně jako na minerály jako je železo, hořčík, draslík, vápník a kyselinu listovou. Má příznivé účinky na posílení imunity, podporu tvorby krve a zlepšení duševní vitality. Polníček lze použít jako náhradu za salát v salátech a také lze vařit jako špenát nebo přidávat do těstovinových jídel a směsí zeleniny na pánvi.

Kozlíček polní (Valerianella locusta) je malá jednoletá bylina s rozdělenými listy a nenápadnými bílými nebo modrými květy. Je pěstován zemědělsky a listy, prodávané pod názvem „polníček,“ se používají jako listová zelenina do salátů nebo jarních polévek. Roste divoce na polích, loukách, příkopech, pastvinách a vinicích od nížin až po podhůří. Pochází z oblasti kolem Středozemního moře a je rozšířen v Evropě, na Kavkaze, na Blízkém východě, v Severní Africe a Severní Americe. Kozlíček polní je zimní rostlina; klíčí na podzim a přezimuje v růžici listů, ale ne ve velkém množství. Byly vyšlechtěny kultivované typy. Má vysokou nutriční hodnotu a příjemnou, lehce oříškovou chuť. Obsahuje významné množství vitamínu C, provitamínu A, vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku a železa. Má uklidňující účinek na nervový systém v tradiční medicíně. V kuchyni se čerstvé listy používají k přípravě salátů nebo se přidávají do smíchaných salátů a jarních polévek.

Správný botanický název pro polníček je Valerianella locusta. Polníček patří do čeledi Caprifoliaceae. Listy polníčku tvoří růžice a mohou být světle nebo tmavě zelené. Polníček snese teploty až -15 stupňů Celsia. Často se konzumuje jako salát, zejména v chladných obdobích. Polníček obsahuje vitamín C, předchůdce vitamínu A a kyselinu listovou. Je dobrým zdrojem železa, s obsahem 2 mg na 100 gramů. Polníček má oříškovou vůni díky svým éterickým olejům. Podává se syrový v různých kombinacích, se sladkou nebo pikantní chutí, s masem, slaninou nebo čerstvým sýrem. Polníček se často přidává do teplých bramborových salátů. Před použitím by měly být listy důkladně omyty a odstraněny případné kořínky. Polníček by měl být spotřebován co nejdříve, protože rychle kazí a v zeleninové šuplíku lednice vydrží pouze několik dní.

Pro více informací navštivte zdroj.

Pěstování polníčku

Polníček je jedním z oblíbených druhů salátů, podobný hlávkovému salátu, s jemnými zelenými listy, které odolávají mrazu a lze ho sklízet po celou zimu. Jeho pěstování vyžaduje určitou přípravu půdy, správný výsev a péči.

Příprava půdy

Před výsevem polníčku je důležité připravit půdu. Polníček se pěstuje na slunném místě s dobře odvodněnou půdou obohacenou organickým hnojivem. Půda by měla být vlhká, ale nezaplavená vodou. Před výsevem je vhodné půdu uhladit a zbavit plevelů.

Výsev a péče

Polníček lze vysévat od jara až do podzimu pro celoroční sklizeň. Pokud jej chcete sklízet na podzim a v zimě, je vhodné ho vysévat v pozdním létě nebo na podzim. Semena se sází do řádků ve vzdálenosti 25 cm od sebe a 1 cm hluboko. Po vyklíčení je třeba rostlinky prořezat, aby mezi nimi zůstalo 15 cm prostoru. Půda by měla být pravidelně zalévána a prvních pár týdnů po výsevu je třeba odstraňovat plevely.

Během velmi chladných dnů je vhodné polníček chránit před nízkými teplotami. Můžete jej přikrýt například fólií nebo netkanou textilií.

Polníček je možné sklízet, když má přibližně čtyři páry listů. Celá rostlina se může použít tím, že se odřežou kořeny, nebo lze sklízet pouze největší listy a rostlina nechat dále růst. Polníček je bohatý na vitamín C, A a E, a také obsahuje minerály jako železo, hořčík, draslík, vápník a kyselinu listovou. Konzumace polníčku je prospěšná pro posílení imunity, podporu tvorby krve a zlepšení duševní vitality.

Polníček lze použít jako náhradu salátu v různých salátových receptech, nebo jej lze vařit jako špenát a přidávat do těstovinových jídel a směsí zeleniny na pánvi.

Kozlíček polní (Valerianella locusta) je malá jednoletá bylina s dělenými listy a nenápadnými bílými nebo modrými květy. Je kultivován pro své listy, které se prodávají pod názvem „polníček“ a používají se jako listová zelenina do salátů nebo jarních polévek.

Kozlíček polní roste divoce na polích, loukách, příkopech, pastvinách a vinicích od nížin až po podhůří. Pochází z oblasti okolo Středozemního moře a je rozšířen po celé Evropě, na Kavkaze, na Blízkém východě, v severní Africe a Severní Americe.

Pokud máte zájem o pěstování polníčku, můžete si zakoupit kultivované odrůdy, které jsou speciálně vyšlechtěné. Polníček má vysokou nutriční hodnotu a příjemnou, mírně oříškovou chuť. Obsahuje významné množství vitamínu C, provitaminu A, vitamínů skupiny B, fosforu, vápníku a železa.

V tradiční medicíně se polníček používá k uklidnění nervového systému. V kuchyni se čerstvé listy používají k přípravě salátů nebo se přidávají do smíšených salátů a jarních polévek.

Správný botanický název pro polníček je Valerianella locusta a patří do čeledi Caprifoliaceae. Jeho listy tvoří růžice a mohou být světle nebo tmavě zelené. Polníček dokáže odolávat teplotám až -15 stupňů Celsia a je často konzumován jako salát, zejména v chladnějších obdobích.

Polníček obsahuje vitamín C, prekurzory vitamínu A a kyselinu listovou. Je také dobrým zdrojem železa, obsahuje 2 mg na 100 gramů. Díky svým esenciálním olejům má polníček oříškovou vůni. Je podáván syrový v různých kombinacích, s sladkou nebo pikantní chutí, s masem, slaninou nebo čerstvým sýrem. Čerstvé listy by měly být důkladně omyty a zbaveny kořenů před použitím.

Polníček by měl být konzumován rychle, protože rychle kazí a v ledničce vydrží pouze několik dní ve zeleninové přihrádce.

Zdroj informací: Článek o pěstování polníčku

Sklizeň a využití polníčku

Polníček je druh salátu podobný hlávkovému salátu, s jemnými zelenými lístky, které odolávají mrazu a mohou být sklízeny po celou zimu. Tento salát se typicky sází ve druhé polovině sezóny pro pozdní sklizeň, kdy jsou čerstvé zeleninové listy vzácné. Polníček se pěstuje na slunném, dobře odvodněném půdě obohacené organickým hnojivem. Může být zaset od brzkého jara do poloviny podzimu pro celoroční sklizeň nebo vysazen na konci léta nebo na podzim pro zimní sklizeň.

Správný čas sklizně

Polníček může být sklízen, když má přibližně čtyři páry listů. Celá rostlina může být použita tím, že se odstřihnou kořeny, nebo lze sbírat pouze největší listy a zbytek rostliny nechat dále růst. Během velmi chladného počasí by měl být polníček chráněn před nízkými teplotami.

Možnosti použití v kuchyni

Polníček je bohatý na vitamíny C, A a E, stejně jako minerály, jako je železo, hořčík, draslík, vápník a kyselina listová. Má příznivé účinky na posílení imunity, podporu tvorby krve a zlepšení duševní vitality. Polníček může být použit jako náhrada za hlávkový salát ve salátech a může být také vařen jako špenát nebo přidáván do těstovinových jídel a restovaných zeleninových směsí.

Kozlíček polní

Kozlíček polní (Valerianella locusta) je malá jednoletá bylina s dělenými listy a nenápadnými bílými nebo modrými květy. Je pěstován zemědělsky a listy, prodávané pod názvem „polníček“, se používají jako listová zelenina do salátů nebo jarních polévek. Roste divoce na polích, loukách, příkopech, pastvinách a vinicích od nížin až po podhůří. Pochází z oblasti okolo Středozemního moře a je rozšířen po celé Evropě, na Kavkaze, na Blízkém východě, v Severní Africe a Severní Americe. Kozlíček polní je zimní rostlina; klíčí na podzim a přezimuje ve shluku listů, ale ne ve velkém množství. Byly vyšlechtěny pěstované typy.

Výživová hodnota

Kozlíček polní má vysokou výživovou hodnotu a příjemnou, mírně oříškovou chuť. Obsahuje významné množství vitamínu C, provitaminu A, vitamínů skupiny B, fosforu, vápníku a železa. Má uklidňující účinky na nervový systém v rámci tradiční medicíny.

Použití v kuchyni

S čerstvými listy se připravují saláty nebo jsou přidávány do smíšených salátů a jarních polévek. Polníček je často přidáván do teplých bramborových salátů. Před použitím je třeba listy důkladně umýt a odstranit případné kořeny. Polníček by měl být konzumován rychle, protože rychle se kazí a v zeleninové zásuvce ledničky vydrží pouze několik dní.

Výživové hodnoty a zdravotní přínosy

Když se řekne polníček, pravděpodobně vám přijde na mysl salátová rostlina podobná hlávkovému salátu, s jemnými zelenými listy, které odolávají mrazu a lze sklízet po celou zimu. A právě tato rostlina skýtá mnoho výživových hodnot a zdravotních přínosů.

Obsah živin

Polníček je bohatý na vitamíny C, A a E, stejně jako minerály, jako je železo, hořčík, draslík, vápník a kyselina listová. Obsahuje také esenciální mastné kyseliny. Jeho vysoký obsah vitamínů a minerálů činí z polníčku vynikající zdroj živin pro lidské tělo.

Vliv na imunitu a krevní tvorbu

Díky svému obsahu vitamínu C je polníček skvělým prostředkem pro posílení imunitního systému. Vitamín C napomáhá tělu bojovat proti infekcím a zánětům a zvyšuje odolnost proti nemocem. Polníček také obsahuje železo, které je důležité pro tvorbu červených krvinek a krevní oběh. Železo pomáhá přenášet kyslík do těla a udržovat energii a vitalitu.

Využití polníčku

Polníček lze využít jako náhradu salátového listu v různých druzích salátů. Může být také vařen jako špenát nebo přidán do těstovinových jídel a směsí zeleniny na pánvi. Jeho mírně oříšková chuť přidává pokrmům zajímavou příchuť.

Pěstování polníčku

Polníček je obvykle vyséván na začátku jara nebo na podzim pro sklizeň po celý rok. Je důležité ho pěstovat na slunném místě ve dobře odvodněné půdě obohacené organickým hnojivem. Semena se sází do řádků vzdálených 25 cm od sebe a 1 cm hluboko. Zralé rostliny se prořezávají na vzdálenost 15 cm.

Závěr

Polníček je vynikající rostlina s vysokým obsahem živin a mnoha zdravotními přínosy. Jeho obsah vitamínů a minerálů přispívá k posílení imunitního systému a tvorbě krve. Jeho jemné listy lze využít ve široké škále receptů, ať už jde o saláty, vařené pokrmy nebo směsi zeleniny.

Recepty s polníčkem

Polníček je druh salátu, podobný listovému salátu, který má jemné zelené listy odolné proti mrazu a může být sklízen po celou zimu. Tento salát je ideální pro období, kdy jsou čerstvé listové zeleniny vzácné.

Saláty

Polníček se typicky vysévá ve druhé polovině sezóny pro pozdní sklizeň, kdy jsou čerstvé zelené listoviny obtížně dostupné. Semena se vysévají do slunné, dobře odvodněné půdy obohacené organickým hnojivem. Může být vyséván od brzkého jara do poloviny podzimu pro celoroční sklizeň, nebo na konci léta a na podzim pro zimní sklizeň. Semena se sázejí do hloubky 1 cm ve řadách vzdálených 25 cm od sebe. Zralé rostliny se prořezávají na vzdálenost 15 cm. Půda by měla být pravidelně zalévaná a první týdny po výsevu je potřeba odplevelovat.

Během velmi chladného počasí je vhodné polníček chránit před nízkými teplotami. Polníček lze sklízet, když má přibližně čtyři páry listů. Celá rostlina může být použita odříznutím kořenů, nebo je možné sbírat pouze největší listy a umožnit rostlině dále růst.

Polníček je bohatý na vitamín C, A a E, stejně jako minerály, jako je železo, hořčík, draslík, vápník a kyselina listová. Má prospěšné účinky na posílení imunity, podporu tvorby krve a zlepšení duševní vitality.

Polníček může být použit jako náhrada listového salátu v různých druzích salátů a může být také vařený jako špenát nebo přidáván do těstovinových jídel a směsí zeleniny na pánvi.

Teplé pokrmy a další

Kozlíček polní (Valerianella locusta) je malá jednoletá bylina s dělenými listy a nenápadnými bílými nebo modrými květy. Pěstuje se zemědělsky a listy, prodávané pod názvem „polníček“, se používají jako listová zelenina do salátů nebo jarních polévek. Roste divoce na polích, loukách, příkopech, pastvinách a vinicích od nížin až po podhůří.

Kozlíček polní je zimní rostlina; klíčí na podzim a přezimuje ve svazečku listů, ale ne ve velkém množství. Jsou šlechtěné kultivary. Má vysokou výživovou hodnotu a příjemnou, lehce oříškovou chuť. Obsahuje významné množství vitamínu C, provitaminu A, vitaminu skupiny B, fosforu, vápníku a železa. Tradiční medicína mu připisuje uklidňující účinky na nervový systém.

V kuchyni se čerstvé listy používají k přípravě salátů nebo se přidávají do smíšených salátů a jarních polévek.

Správný botanický název pro polníček je Valerianella locusta. Patří do čeledi Caprifoliaceae. Listy polníčku tvoří růžice a mohou být světlé nebo tmavě zelené. Polníček snese teploty až -15 stupňů Celsia. Často se konzumuje jako salát, zejména v chladnějších obdobích.

Polníček obsahuje vitamín C, provitaminy vitaminu A a kyselinu listovou. Je dobrým zdrojem železa, obsahuje 2 mg na 100 gramů. Díky svým éterickým olejům má oříškovou vůni. Podává se syrový v různých kombinacích, s příjemnou sladkou nebo pikantní chutí, s masem, slaninou nebo čerstvým sýrem. Polníček je často přidáván do teplých bramborových salátů.

Před použitím je třeba listy důkladně opláchnout a odstranit případné kořínky. Polníček by měl být rychle spotřebován, protože rychle kazí a v chladničce vydrží pouze několik dní ve zeleninové zásuvce.

Zdroj

Tipy na pěstování a použití

Ochrana před mrazem

Polníček je salát podobný hlávkovému salátu, který má jemné zelené listy odolné proti mrazu a může být sklízen po celou zimu. Je typicky vyséván v druhé polovině sezóny pro pozdní sklizeň, kdy jsou čerstvé listové zeleniny vzácné. Polníček se pěstuje na slunném, dobře odvodněném půdě obohacené organickým hnojivem. Může být vyséván od brzkého jara do poloviny podzimu pro celoroční sklizeň nebo vyséván na konci léta nebo na podzim pro zimní sklizeň. Semena jsou vysévána 1 cm hluboko ve řadách od sebe vzdálených 25 cm. Zralé rostliny jsou prořezávány tak, aby mezi nimi bylo 15 cm prostoru. Půda by měla být pravidelně zalévána a první týdny po výsevu pravidelně plečena, aby se minimalizoval růst plevelů. Během velmi chladného počasí by měl být polníček zakryt, aby ho ochránil před nízkými teplotami.

Skladování a rychlé spotřebování

Polníček může být sklízen, když má zhruba čtyři páry listů. Celá rostlina může být použita odříznutím kořenů, nebo lze sbírat pouze největší listy a rostlina může dále růst. Polníček je bohatý na vitaminy C, A a E, stejně jako minerály, jako je železo, hořčík, draslík, vápník a kyselina listová. Je prospěšný pro posílení imunity, podporu tvorby krve a zlepšení duševní vitality. Polníček může být použit jako náhrada za hlávkový salát v salátech a může být také vařen jako špenát nebo přidáván do těstovinových jídel a směsí zeleniny na pánvi.

Kozlíček polní (Valerianella locusta) je malá jednoletá bylina s dělenými listy a nenápadnými bílými nebo modrými květy. Je pěstován jako zemědělská plodina a listy, prodávané pod názvem „polníček“, jsou používány jako listová zelenina do salátů nebo jarních polévek. Roste divoce na polích, loukách, příkopech, pastvinách a vinicích od nížin až po pahorkatiny. Pochází z oblasti kolem Středozemního moře a je rozšířen po celé Evropě, na Kavkaze, na Blízkém východě, v Severní Africe a Severní Americe. Kozlíček polní je zimní rostlina; klíčí na podzim a přezimuje ve svazečku listů, ale ne ve velkém množství. Byly vyšlechtěny kultivované typy. Má vysokou nutriční hodnotu a příjemnou, mírně oříškovou chuť. Obsahuje významné množství vitamínu C, provitaminu A, vitamínů skupiny B, fosforu, vápníku a železa. V tradiční medicíně má uklidňující účinek na nervový systém. V kuchyni se čerstvé listy používají k přípravě salátů nebo se přidávají do smíšených salátů a jarních polévek.

Správný botanický název pro polníček je Valerianella locusta. Polníček patří do čeledi Caprifoliaceae. Listy polníčku tvoří růžice a mohou být světle nebo tmavě zelené. Polníček snese teploty až -15 stupňů Celsia. Je často konzumován jako salát, zejména v chladných obdobích. Polníček obsahuje vitamín C, předchůdce vitamínu A a kyselinu listovou. Je dobrým zdrojem železa, obsahuje 2 mg na 100 gramů. Polníček má oříškovou vůni díky svým éterickým olejům. Podává se syrový v různých kombinacích, s sladkou nebo pikantní chutí, s masem, slaninou nebo čerstvým sýrem. Polníček je často přidáván do teplých bramborových salátů. Před použitím by měly být listy důkladně omyty a odstraněny kořeny. Polníček by měl být spotřebován rychle, protože se rychle kazí a může vydržet pouze několik dní ve zeleninové šuplíkové lednici.

Závěr

Zhodnocení polníčku jako lahodné zeleniny

Polníček je typ salátu podobný ledovým salátům s jemnými zelenými listy, které odolávají mrazu a mohou být sklízeny po celou zimu. Je typicky vysetý ve druhé polovině sezóny pro pozdní sklizeň, kdy jsou čerstvé listové zeleniny vzácné.

Polníček se pěstuje na slunných, dobře odvodněných půdách obohacených organickým hnojivem. Může být vysetý od brzkého jara do středního podzimu pro celoroční sklizeň nebo vysetý na konci léta nebo na podzim pro zimní sklizeň. Semena se sází do hloubky 1 cm ve řádcích o rozestupech 25 cm. Zralé rostliny se prořezávají na rozestupy 15 cm.

Půda by měla být dobře zavlažována a pravidelně plechována v prvních týdnech po vysemenění, aby se minimalizoval růst plevelů. Během velmi chladného počasí by měl být polníček chráněn před nízkými teplotami.

Polníček může být sklízen, když má přibližně čtyři páry listů. Celá rostlina může být použita odstřižením kořenů, nebo lze sbírat pouze největší listy a nechat rostlinu dále růst.

Polníček obsahuje vitamíny C, A a E, stejně jako minerály jako je železo, hořčík, draslík, vápník a kyselina listová. Je prospěšný pro posílení imunity, podporuje tvorbu krve a zvyšuje duševní vitalitu.

Polníček může být použit jako náhrada za ledový salát v salátech a lze jej také vařit jako špenát nebo přidávat do těstovinových jídel a směsí zeleniny na pánvi.

Kozlíček polní (Valerianella locusta) je malá jednoletá bylina s rozdělenými listy a nenápadnými bílými nebo modrými květy. Je pěstován zemědělsky a listy, prodávané pod názvem „polníček,“ jsou používány jako listová zelenina do salátů nebo jarních polévek.

Roste divoce na polích, loukách, příkopech, pastvinách a vinicích od nížin až po podhůří. Pochází z oblasti kolem Středozemního moře a je rozšířen po celé Evropě, Kavkazu, na Blízkém východě, v Severní Africe a Severní Americe.

Kozlíček polní je zimní rostlina; klíčí na podzim a přezimuje v přízemní růžici listů, avšak ne ve velkém množství. Byly vyšlechtěny pěstované druhy.

Má vysokou výživovou hodnotu a příjemnou, lehce oříškovou chuť. Obsahuje významné množství vitamínu C, provitaminu A, vitamínů skupiny B, fosforu, vápníku a železa.

V tradiční medicíně má uklidňující účinky na nervový systém.

V kuchyni se čerstvé listy používají k přípravě salátů nebo jsou přidávány do smíchaných salátů a jarních polévek.

Správný botanický název pro polníček je Valerianella locusta.

Polníček patří do čeledi zimolezovitých (Caprifoliaceae).

Listy polníčku tvoří přízemní růžice a mohou být světle nebo tmavě zelené.

Polníček vydrží teploty až -15 stupňů Celsia.

Je často konzumován jako salát, zejména v chladném období.

Polníček obsahuje vitamín C, prekurzory vitamínu A a kyselinu listovou.

Je dobrým zdrojem železa, obsahuje 2 mg na 100 gramů.

Polníček má oříškovou vůni díky svým éterickým olejům.

Podává se syrový v různých kombinacích, s sladkými nebo pikantními příchutěmi, s masem, slaninou nebo čerstvým sýrem.

Polníček je často přidáván do teplých bramborových salátů.

Listy je třeba důkladně umýt a odstranit jakékoliv kořeny před použitím.

Polníček by měl být rychle spotřebován, protože se rychle kazí a vydrží pouze několik dní ve zeleninové zásuvce ledničky.

Zdroj informací: nzip.cz

Často kladené otázky

Co je polníček a jak se pěstuje?

Polníček je druh salátu podobný ledovému salátu, s jemnými zelenými listy, které odolávají mrazu a mohou být sklízeny po celou zimu. Typicky se seje ve druhé polovině sezóny pro pozdní sklizeň, kdy jsou čerstvé listové zeleniny vzácné. Polníček se pěstuje na slunném a dobře odvodněném půdě obohaceném organickým hnojivem. Může být sezen od brzkého jara do poloviny podzimu pro celoroční sklizeň nebo sezen na konci léta nebo na podzim pro zimní sklizeň. Semena se sejí do hloubky 1 cm ve řadách se vzdáleností 25 cm. Zralé rostliny se prořezávají na vzdálenost 15 cm. Půda by měla být dobře zalévána a pravidelně plešována v prvních týdnech po sezení, aby se minimalizoval růst plevelů. Během velmi studeného počasí by měl být polníček zakryt, aby byl chráněn před nízkými teplotami.

Jak se sklízí polníček a jak se používá?

Polníček může být sklízen, když má přibližně čtyři páry listů. Celá rostlina může být použita odříznutím kořenů, nebo lze sbírat pouze největší listy a umožnit rostlině pokračovat v růstu. Polníček je bohatý na vitamíny C, A a E, stejně jako minerály jako železo, hořčík, draslík, vápník a kyselinu listovou. Má prospěšný vliv na posílení imunity, podporu tvorby krve a zvýšení duševní vitality. Polníček lze použít jako náhradu za ledový salát ve salátech a také lze vařit jako špenát nebo přidávat do těstovinových pokrmů a směsí zeleniny na pánvi.

Co je kozlíček polní a jak se liší od polníčku?

Kozlíček polní (Valerianella locusta) je malá jednoletá bylina s dělenými listy a nenápadnými bílými nebo modrými květy. Je pěstován zemědělsky a listy, prodávané pod názvem „polníček“, se používají jako listová zelenina do salátů nebo jarních polévek. Roste divoce na polích, loukách, příkopech, pastvinách a vinicích od nížin až po podhůří. Pochází z oblasti okolo Středozemního moře a je rozšířen po celé Evropě, na Kavkaze, na Blízkém východě, v severní Africe a Severní Americe. Kozlíček polní je zimní rostlina; klíčí na podzim a přezimuje v růžici listů, ale ne ve velkém množství. Byly vyšlechtěny pěstované typy. Má vysokou výživovou hodnotu a příjemnou, lehce oříškovou chuť. Obsahuje významné množství vitamínu C, provitaminu A, vitaminů skupiny B, fosforu, vápníku a železa. V tradiční medicíně má uklidňující účinek na nervový systém. V kuchyni se čerstvé listy používají k přípravě salátů nebo se přidávají do smíšených salátů a jarních polévek.

Jaké jsou výživové hodnoty polníčku?

Polníček obsahuje vitamín C, provitaminy vitamínu A a kyselinu listovou. Je dobrým zdrojem železa, obsahuje 2 mg na 100 gramů. Polníček má oříškovou vůni díky svým éterickým olejům. Podává se syrový v různých kombinacích, se sladkými nebo pikantními příchutěmi, s masem, slaninou nebo čerstvým sýrem. Polníček se často přidává do teplých bramborových salátů. Listy by měly být důkladně omyty a před použitím se odstraní jakékoliv kořeny. Polníček by měl být spotřebován co nejdříve, protože rychle kazí a v zeleninové šuplíku ledničky vydrží pouze několik dní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *